54. nocne spotkanie z nietoperzami


Sierpniowe spotkanie było nietypowe z dwóch powodów.

Poradnik ochrony nietoperzy do pobrania

(kliknijcie na okładkę poradnika by go pobrać)

Po pierwsze, najczęściej podczas wakacji robimy przerwę od spotkań, bo przecież dużo naszych uczestników wyjeżdża, a nie chcemy by kogoś ominęło fajne wydarzenie. Ale tym razem trafiła nam się niepowtarzalna okazja i nie mogliśmy jej przegapić. Po drugie, tym razem spotkaliśmy się o zmroku!

Przez całe lato Łazienki Królewskie organizują Bliskie spotkania z przyrodą w Łazienkach.

Spotkanie z nietoperzami było ostatnim z nich, więc bardzo chcieliśmy zobaczyć jak tam jest. Do tego temat nietoperzy jest bardzo ciekawy… Zatem poszliśmy i nie żałujemy!!!

Byliśmy niedużą ekipą, ale dołączyliśmy do całkiem pokaźnej grupy, więc nie czuliśmy się osamotnieni. Najfajniejsze w wycieczce było to, że…

Mogliśmy poobserwować i usłyszeć polujące nietoperze!

Dzięki specjalnemu urządzeniu, oprowadzająca nas Pani Katarzyna – hiropterolożka mogła namierzyć miejsce pobytu grupy nietoperzy. Urządzenie przekształcało i wzmacniało głosy zwierząt tak, że posłuchaliśmy jak brzmią ich sygnały gdy po prostu sobie latają i jak się zmieniają podczas polowania. W niemal już całkowitym mroku, w świetle latarek ukazywały nam się szalejące nad jeziorkiem nietoperze. Niektóre, ponoć te młodsze, zaciekawione przelatywały tuż koło nas. Obejrzeliśmy istne widowisko nietoperzowych akrobacji.

 

Dowiedzieliśmy się bardzo dużo na temat tych pożytecznych zwierząt, na przykład że:

miejsca zamieszkania nietoperzy

  • nietoperze chętnie zimują w piwnicy z ziemniakami, ale nie tylko…
  • mają bardzo rozciągliwe błony na skrzydłach, ale mimo to całkiem nieźle pływają
  • nietoperz ma ciało wielkości myszy a potrafi zjeść w ciągu jednej nocy nawet dwa tysiące komarów!
  • wszystkie nasze rodzime gatunki są małe, choć latając mogą się wydawać duże (zobaczyliśmy prawdziwą czaszkę największego polskiego gatunku)
  • mogą świadomie decydować, kiedy urodzą potomstwo
  • trzeba się nimi zaopiekować, jeśli znajdziemy je chore lub poranione
  • jak delikatnie je uwolnić, gdy zabłądzą do naszego domu

…i wiele, wiele innych ważnych i ciekawych informacji. Pani Katarzyna zabawiała nas opowieściami o pracy hiropterologów, o przyjaźni z nietoperzami, opiece. Rozwiała też kilka mitów związanych z nimi, na przykład: wcale nie wkręcają się we włosy. Bardzo przybliżyła nam te sympatyczne, niegroźne a za to bardzo pożyteczne stworzenia.

Polecamy Wam następną wycieczkę – ostatnia niedziela sierpnia jest oficjalnie Światowym Dniem (a w zasadzie nocą) Nietoperzy, więc być może znów nadarzy się w Łazienkach taka okazja. Jeśli jesteście mniej cierpliwi, możecie przeczytać bardzo wartościowy poradnik dostępny w  Internecie. Polecamy!

 

zdjęcia – niestety, bardzo trudno się robi w takich warunkach, więc jest ich tylko troszkę….


O Dorota Credo

Dorota jest pomysłodawczynią i główną organizatorką akcji "Niewidzialne Dzieci". Wyszukuje miejsca spotkań, załatwia dotacje, gadżety i zniżki na wejście do wielu miejsc. Jest skarbnicą pomysłów. Czasem pełni rolę fotografa na spotkaniach - gdy może oderwać się od spraw organizacyjnych. Najczęściej ona zajmuje się obróbką zdjęć, które widzicie na naszej stronie. Prywatnie jest mamą autystycznego Oskara.