55. Muzeum Pragi – Praga sensorycznie


Odwiedziliśmy z Niewidzialnymi muzeum usytuowane w dość kultowym, dla mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy, miejscu. Niepozorne z zewnątrz, umieszczone w starej, odrestaurowanej kamienicy tuż przy wejściu na bazar Różyckiego.

Umiejscowienie obok sławnego niegdyś „Różyca” nadaje Muzeum Warszawskiej Pragi niepowtarzalnego charakteru.

Pokój wyciszenia w Muzeum Warszawkiej PragiNastawiliśmy się głównie na czasową wystawę „Praga sensorycznie” i rzeczywiście, nie zawiodła nas. Musimy jednak przyznać, że ta stosunkowo niewielka ekspozycja jest przeznaczona głównie dla najmłodszych. Urządzona z pomysłem, pobudziła naszych podopiecznych do badania jej zawartości wszystkimi zmysłami. Nie zabrakło w niej nawet miejsca wyciszeń, gdzie można było się odciąć od nadmiaru wrażeń, czy ochłonąć po kontakcie z małym tłumkiem dzieciaków buszujących po wystawie.

Za to pozostała część Muzeum okazała się znacznie bardziej interesująca, niż przypuszczaliśmy. Przechodząc przez kolejne ekspozycje, nawet nie zauważyliśmy, jak minęły dwie godziny!

Zbiory muzeum są na pozór dość skromne, ale pomysłowość ich wystawienia, nowoczesność i koncepcja pozwalają nacieszyć się nimi w pełni. Każdy zwiedzający dostaje słuchawki z czytnikiem, który po aktywowaniu w kolejnych miejscach wystaw, odtwarza zapisy audio ich dotyczące. Ponadto okazuje się, że część tych dźwiękowych zapisów jest eksponatami! Tak, autentyczne wywiady, anegdoty opowiadane przez mieszkańców tej barwnej dzielnicy. Do tego dochodzą minireportaże wideo, pokazujące historię i istotne przemiany Pragi.  Fizyczne eksponaty, obrazy, zdjęcia uzupełnia absolutnie fantastyczna makieta  XVIII wiecznej Pragi. Wraz z odtwarzanym w słuchawkach opisem, specjalny projektor podświetla opisywane obiekty, place, drogi. Dowiadujemy się dzięki temu, skąd wzięły się nazwy ulic, poznajemy ich dawny bieg i łatwo orientujemy się, jak niegdyś wyglądały, znane nam zakamarki.

Na drodze przez kolejne sale spotkacie kilka miejsc, w których można usiąść, ułożyć się, lub zapaść w miękkie pufy i odpocząć oraz wyciszyć. W spokoju posłuchacie tam sobie wesołych praskich opowieści lub zwyczajnie dacie ulgę zmęczonym stopom.Siedziska i leżanki naktore można natrafić podczas zwiedzania.

Taka organizacja muzeum bardzo sprzyja odwiedzinom osób z autyzmem. Każdy może w swoim tempie i  wygodnej dla siebie kolejności zwiedzać ekspozycję.

Na zakończenie zwiedzania poszliśmy przez wewnętrzne podwórko na taras widokowy. Widać z niego zaskakujący kontrast, pomiędzy widokiem odnowionej, coraz bardziej nowoczesnej ulicy Targowej a skrytymi na tyłach muzeum dachami bazaru Różyckiego. Jeśli zgłodniejecie, na terenie muzeum znajdziecie też całkiem klimatycznie urządzony, praski bar.

Mamy dla Was niespodziankę
– specjalne godziny dla naszych dzieciaków (na samym dole linku) >> KLIK
rezerwacje na edukacja.muzeumpragi@muzeumwarszawy.pl

Kilkoro z nas po odwiedzinach w muzeum Pragi wybrało się jeszcze do pobliskiego Muzeum Drukarstwa na Ząbkowskiej. To bardzo małe muzeum pozwala poznać technikę, którą jeszcze całkiem do niedawna składano i drukowano książki. Zwiedzanie nie trwa długo, a pozwala dodatkowo nacieszyć się po drodze spacerem przez jedną z najbardziej charakterystycznych ulic warszawskiej Pragi.