Spotkanie 22 – podróż i kino 6D


W marcu rozpoczęliśmy cykl spotkań „Gdy podróż jest celem”.

Projekt powstał i jest realizowany dzięki pomocy wolontariatu pracowniczego T-Mobile „Radość Pomagania”.

Hałas miasta

Dla niektórych autystów samo przebywanie w centrum wielkiego, ruchliwego miasta jest trudne.

Odbyliśmy z naszymi autystycznymi dziećmi godzinną podróż po Warszawie, przy użyciu środków transportu publicznego. Trasę wybraliśmy tak, aby pojechać metrem, następnie tramwajem a na koniec autobusem. Staraliśmy się, aby żaden z etapów nie trwał zbyt długo.

KizOn - lokalizator i telefon dziecka

Dzięki urządzeniu KizOn można ustalić całkiem dokładnie miejsce pobytu dziecka w podróży.

Spotkaliśmy się przy wejściu do metra i pojechaliśmy w szaloną podróż! Dzieciaki przechodziły przez bramki, znosiły hałas i tłok.
Poznaliśmy, przy okazji, ograniczenia naszych podopiecznych. Wiemy, kto boi się hałasu w metrze a kto obawia się podróżować sam. Mamy już plany na treningi samodzielności i pokonywania trudności. Poznaliśmy możliwości lokalizacji GPS dziecka za pomocą urządzenia KizOn i wiemy, komu może to pomóc.

Na końcu trasy na nasze Niewidzialne Dzieci czekała nagroda – kino 6D – prawdziwy szok, ale i wielka frajda.
Dziękujemy obsłudze kina za wielką cierpliwość do nas. Niektórzy autyści wielokrotnie zmieniali zdanie, wchodzili i wychodzili… Dla nich każda nowość może być trudna. Szczególnie, gdy wiąże się z intensywnymi bodźcami zmysłowymi. Jeszcze raz – Dzięki!

Zawsze przeżywamy, jeśli Spotkanie Niewidzialnych przyniesie jakąś pozytywną zmianę. Tym razem również udało się wykonać niewielki krok ku integracji ze światem. Mama Tomka:

„Tomek do tej pory nie chciał nigdy wejść do metra. Najwyżej popatrzył z góry i wycofywał się. A teraz, właśnie powiedział – Za tydzień pojedziemy  z tatą metrem!”

Świetnie Tomku!