Spotkanie 4 – Finisaż


Finisaż projektu „Niewidzialne Dzieci”.

Spotkaliśmy się wraz z przedstawicielami sponsora – firmy T-Mobile i lokalnej społeczności w Ośrodku Kultury Ochoty na podsumowaniu naszych dotychczasowych osiągnięć.

Omówiliśmy genezę projektu, przebieg i rezultaty,  w tym wyniki przeprowadzonych przez nas ankiet. Na spotkaniu gościliśmy też dwójkę dzieci uczestniczących w programie – Oskara i Rafała.

Lider projektu, Dorota Credo:

„Oskar ma 11 lat i nadal sam nie wychodzi na podwórko pod domem. Wychodzi tylko pod opieką swojego młodszego brata. Nie dlatego, że nie wie jak  zadbać o swoje bezpieczeństwo lub żeby miał komuś zrobić krzywdę, ale dlatego, że ja nie wiem jak zareagują na niego inni mieszkańcy mojego osiedla. I to jest powód dla którego ten projekt powstał. Żeby oswajać świat zewnętrzny z takimi Oskarami i Rafałami – bo oni są fajni.

Z badań CBOS wynika, że 48% badanych negatywnie ocenia stosunek Polaków do osób niepełnosprawnych. Z ankiet jakie przeprowadzaliśmy w czasie naszych spotkań wynika to samo – połowa zapytanych mówiła, że nie wie jak reagować na naszą obecność więc czuje się niekomfortowo. Tym czasem – jak tutaj widać – przy niewielkim wysiłku z obu stron pokojowe współistnienie jest możliwe a nawet przyjemne.
To jedna strona. Z drugiej strony rodzice dzieci uczestniczących w projekcie mówią nam, że jest im głupio pokazywać się z dzieckiem w miejscu publicznym. Ale przecież kiedy unikają takich spotkań nie dają szansy drugiej stronie na oswojenie się.

Dlatego w czasie projektu zabieramy dzieci autystyczne do zwykłych miejsc i oswajamy spotkanych tam ludzi z naszą obecnością. Promujemy wiedzę, zapraszamy na stronę.

Najważniejsze jest to, że ten projekt nie kończy się dziś – mamy już zaplanowane następne wyjścia, szukamy nowych sponsorów, partnerów, zgłaszają się nowe dzieci i nowi wolontariusze. Będziemy kontynuować naszą wspólną zabawę aż takie spotkania nie będą już niczym wyjątkowym.

Ten projekt powstał z potrzeby naszych dzieci, ale nie wystartowałby gdyby nie T-Mobile – to fundusze z aukcji charytatywnej sprawiły, że ta kula śniegowa zaczęła się toczyć. Najtrudniej jest zacząć. Potrzebowaliśmy na starcie wsparcia zawodowych terapeutów żeby nauczyć się sobie radzić. Potrzebowaliśmy stronę internetową, fanpage – żeby propagować wiedzę o nas. Minął miesiąc od pierwszego spotkania a my mamy już 200 polubień i tysiące wyświetleń. Odzywają się do nas inne organizacje i proponują zajęcia dla naszych dzieci.

Dlatego muszę tu bardzo podziękować T-Mobile za danie szansy na powstanie takiego projektu, Studio Magazyn za pomoc przy zdjęciach, Ośrodkowi Kultury Ochoty – gospodarzom finisażu, Firmom Szekla 4×4, Dom-Bud, Bushmen za gadżety i wsparcie finansowe, wszystkim wspaniałym wolontariuszom – czasami niedużo starszym od naszych dzieci, terapeutom za osobiste zaangażowanie i fachową opiekę, Pani Koordynator za wzorową organizację spotkań, Pani Prezes stowarzyszenia „Nie z Tej Bajki” za pomoc merytoryczną i rodzicom dzieci za odwagę i uczestnictwo. Serdecznie wszystkim dziękuję.”